Czy mogę przyjmować Probiotyk Microflor, jeśli jestem w ciąży lub karmię piersią?

Jest to pytanie, które wielu dietetyków i pracowników służby zdrowia usłyszy w praktyce. Odpowiedź brzmi: tak! Wiele badań klinicznych wskazuje, że zdrowa równowaga bakterii przyjaznych probiotykom podczas i po ciąży może wspierać zdrowie matki i dziecka, trawienie i układ odpornościowy.

Podczas porodu pochwowego, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny, połyka to, co stanie się pierwszą zdrową bakterią jelitową. W ten sposób matki mogą zaszczepić swoje dzieci, zapewniając im dobrą bazę bakteryjną dla ich zdrowia. Jeśli matka ma dobry poziom przyjaznych bakterii po urodzeniu, zostaną one przekazane dziecku. Farmaceuci i pracownicy służby zdrowia zachęcają zatem do stosowania probiotyków Microflor u dzieci i niemowląt , przynajmniej w ostatnim trymestrze ciąży.

Mikrobiota jelitowa

Ostatnie badania wykazały, że mikroflora matczyna zmienia się na różnych etapach ciąży. W pierwszym trymestrze jest podobny do zdrowej kobiety, która nie jest w ciąży, jednak między końcem pierwszego trymestru a końcem trzeciego trymestru skład flory jelitowej zmienia się dramatycznie. W badaniu z 2012 r. Przyjrzano się florze jelitowej 91 kobiet w ciąży i stwierdzono, że u kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży ogólny wzrost wystąpił w proteobakteriach i promieniowcach oraz zmniejszenie różnorodności gatunków. To samo badanie wykazało, że okres poporodowy charakteryzuje się również znaczącymi zmianami w mikroflory jelitowej matki i że w miesiąc po urodzeniu mikroflora matki nie powróciła jeszcze do stadium sprzed ciąży.

Mikrobiota łożyska

Do niedawna uważano, że łożysko jest sterylnym, wolnym od zarazków środowiskiem, co było niezbędne, aby zapobiec rozwojowi płodu z powodu infekcji. Jednak badanie z 2014 r. Wykazało, że łożysko zawiera unikalny mikrobiom i obejmuje takie gatunki, jak Prevotella tannerae i Neisseria. Ten mikrobiom przypomina bardziej mikrobiom doustny niż mikrobiom jelitowy u matki.

Odkrycie bakterii w łożysku skłoniło naukowców do zbadania, czy matka może manipulować tym mikrobiomem łożyskowym za pomocą doustnych probiotyków. Badanie z 2012 r. Oferowało doustne probiotyki kobietom w ciąży przez dwa tygodnie przed cięciem cesarskim. Suplement zawierał zarówno Bifidobacterium infantis, jak i Lactobacillus rhamnosus GG. W momencie porodu płyn owodniowy i łożysko były badane na obecność tych szczepów bakteryjnych i oba zostały znalezione, co dowodzi, że doustne probiotyki podawane kobiecie w ciąży trafiają do łożyska.

Probiotyki i prebiotyki w mleku matki

Przez lata toczyło się wiele debat i niepewności, czy mleko matki zawiera probiotyki i prebiotyki i czy może przenosić pewne szczepy przyjaznych bakterii na dziecko. Najnowsze badania pokazują, że oba znajdują się w obfitości w mleku matki, pochodzącym z jelita i podróżującym przez układ limfatyczny. Badanie opublikowane w 2011 r. Wykazało nawet, że określone szczepy probiotyczne, pobrane przez matkę w formie suplementu, można później zidentyfikować w mleku matki.

Najwyższej jakości formuły probiotyczne firmy Microflor Cemon dostępne tutaj:

Microflor 8 probiotyk przygotowany z myślą o najmłodszych

Microflor 32 do probiotyku zostały dodane fruktooligosacharydy (FOS). Stymulują one namnażanie się bakterii, mających pozytywny wpływ na organizm człowieka. Hamują zaś rozwój patogennej mikroflory

Microflor 130 gwarantuje szybką odbudowę mikroflory bakteryjnej

Dodaj komentarz

Uzyskaj 5% rabatu na zakupy w naszym sklepie

Dla osób, które utworzą konto w naszym sklepie proponujemy rabat na wszystkie produkty.
Udanych zakupów !

zarejestruj konto