Bluszczyk kurdybanek opis rośliny

Bluszczyk kurdybanek opis

Bluszczyk kurdybanek to roślina używana w ziołolecznictwie od lat do poprawienia apetytu i ułatwienia trawienia. Ma on działanie również antybakteryjne i przyśpieszające regenerację skóry, oczyszcza organizm i poprawia metabolizm.

 

Bluszczyk kurdybanek jest rośliną osiągającą 10-20 centymetrów wysokości (sporadycznie do 60cm) o rozgałęzionej, miękkiej i kanciastej łodydze z dochodzącymi do jednego metra długości ulistnionymi rozłogami.Niewielkie liście bluszczyka kurdybanka są owalnego kształtu z dużymi, charakterystycznymi ząbkami na krawędziach. Od góry są zielone a od spodu fioletowo-zielone lub fioletowoczerwone.

Roślina wytwarza niewielkie, rurkowate kwiaty o niebieskofioletowej lub czerwonej barwie. Osadzone są one w miejscu połączenia się ogonka liścia z łodygą. Okres kwitnienia bluszczyka kurdybanka zaczyna się w kwietniu i trwa do końca czerwca. Roślina wytwarza kwiaty dopiero od drugiego roku. Zapylany przez owady, jest rośliną miododajną dającą jasnożółty miód. Owocami są rozłupiny, które pękają na cztery części uwalniając tym samym nasiona bluszczyka kurdybanka.

Bluszczyk kurdybanek uprawa

Bluszczyk kurdybanek dziko porasta tereny całej Europy. Chociaż nie ma wygórowanych wymagań glebowych dobrze się czuje w żyznych glebach obfitych w azot. Nietrudno go spotkać na skraju pól, dlatego przez rolników postrzegany jest jako chwast. Występuje także na łąkach, w zaroślach i wilgotnych lasach liściastych.

Do sporządzania preparatów wykorzystuje się ziele bluszczyka kurdybanka (herba). Stanowią go łodygi (z liśćmi i kwiatami) ścięte w miejscu gdzie zaczynają się zielone (zdrowe) liście.

Zbiorów dokonuje się na początku okresu kwitnienia rośliny. Surowiec należy suszyć w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu lub w suszarni ogrzanej maksymalnie do 40 stopni Celsjusza. Prawidłowo wysuszony bluszczyk zachowuje swój naturalny kolor.

Podstawowe substancje czynne

W zielu bluszczyku kurdybanka występują związki sekwiterpenowe i triterpenowe (m.in.: kwas oleanowy i ursolowy), garbniki, kwasy rozmarynowy, kakaowy i ferulowy (fenolokwasy). Znaleźć w nim można również flawonoidy, olejki eteryczne i substancje gorczyce (glechominę i cholinę).

Działanie i zastosowanie bluszczyka

Bluszczyk kurdybanek przyjmowany doustnie pobudza układ trawienny do produkcji soków żołądkowych, zaostrza apetyt i reguluje przepływ żółci. Dzięki obfitości w kwasy triterpenowe wpływają na regenerację błony śluzowej żołądka. Poprawia ono także drożność dróg oddechowych i pobudza organizm do odkaszlania zaległej flegmy.

Bluszczyk kurdybanek pomaga także w oczyszczaniu organizmu, ponieważ działa moczopędnie. Wspomaga to także leczenie chorób wątroby, kamienicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych.

Odwar z bluszczyku kurdybanka działa bakteriobójczo, dlatego stosuje się go również do płukania gardła i jamy ustnej.Zewnętrznie napar i okłady można zastosować do przemywania ran i podrażnień skóry, a także przy trądziku, świądu, owrzodzeniu i poparzeniu.

Wspomniane już kwasy triterpenowe nie tylko przyśpieszą gojenie ran, ale także je odkażają. Przy trądziku dodatkowo pomaga działanie oczyszczające i ściągające bluszczyka.

Działanie ściągające wykorzystywane jest również w trakcie leczenia zapalenia pęcherza, biegunki i hemoroidów.

Odwar z bluszczyka kurdybanka

Odwar z bluszczyka przyrządza się z łyżki ziela. Wsypuje się go do wrzącej wody (około 200ml) i gotuje pod przykryciem przez 5 minut. Odstawia się go do ochłodnięcia na 10 minut (odwar może być ciepły, ale nie gorący) i odcedza się go. Napój pije się 2-3 razy dziennie, przed posiłkiem co zaostrza apetyt i ułatwia trawienie.Odwar można stosować także zewnętrznie do przemywania pęcherzy, podrażnień skóry ran i trądziku.

Dodaj komentarz

Uzyskaj 5% rabatu na zakupy w naszym sklepie

Dla osób, które utworzą konto w naszym sklepie proponujemy rabat na wszystkie produkty.
Udanych zakupów !

zarejestruj konto