Sprawność i dobry humor dzięki uprawianiu sportu

Sport jest zdrowy i utrzymuje sprawność – niezależnie od tego czy jest to jazda na rowerze, jogging, gra w piłkę czy lekka atletyka. A jednak jak wykazały pewne przeprowadzone w zakresie medycyny sportowej – podczas uprawiania sportu rocznie zdarzają się 2 mln wypadków: od uderzeń poprzez złamania po niedomogę serca. Szczególnie osoby po czterdziestce, które całe dnie spędzają w biurze i od dzieciństwa nie uprawiały żadnej dyscypliny sportu, powinny zaczynać powoli – tak radzą lekarze sportowi.

Jaka dyscyplina sportu jest dla nas odpowiednia?

Chcąc wybrać odpowiednią dyscyplinę sportu, w wieku dojrzałym najlepiej powrócić do tej, którą uprawialiśmy w dzieciństwie. Jeśli kiedyś biegaliśmy, także i teraz możemy to robić. Jeśli zaś dziecko woleliśmy grać w piłkę nożna lub koszykówkę z reguły po czterdziestce też będzie to nam sprawiało przyjemność. I o to właśnie chodzi. Sport jest wprawdzie zawsze związany z wysiłkiem fizycznym, lecz nie powinien stanowić dla nas męczarni.

Rzecz bardzo ważna – stopniowe rozpoczynanie treningu

Powinno się rozpoczynać od małych kroczków i stopniowo nasilać trening. Żelazna zasada brzmi: przestać, jeśli tylko pojawią się jakieś bóle. Są one bowiem sygnałem ostrzegawczym organizmu mogącym wskazywać na popełnione błędy lub ogólne przeciążenie.

Dlatego też pierwsze godziny treningu spędzić pod okiem instruktora. Utrwalone błędy trudno bowiem wykorzenić, za to mogą one na dłuższą metę prowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Jeśli ktoś przez długi czas biega w sposób niewłaściwy, może trwale uszkodzić sobie stawy. Natomiast prawidłowy jogging wyrabia wytrzymałość, a ponadto wpływa stabilizująco na serce i układ krążenia.

Dyscypliny sportu odpowiednie dla ludzi zdrowych

Trening wytrzymałościowy, taki jak bieganie lub jazda na rowerze, nadaje się dla większości ludzi nie mających większych problemów zdrowotnych. Ich mięśnie wzmacniają się przy tym i potrzebują mniej energii. Wyćwiczone serce bije średnio tylko 60, a nie 80 razy na minutę.

Ruch przy otyłości i innych dolegliwościach

Ludzie z nadwagą powinni powinni uprawiać tylko takie dyscypliny sportu, w których ciężar ich ciała nie stanowi przeszkody, a więc jazda na rowerze, pływanie lub wiosłowanie. Biegania nie zaleca się w żadnym wypadku, gdyż mięśnie przy naskokach nie są w stanie utrzymać ciężaru całego ciała i w ten sposób dochodzi do uszkodzenia stawów. Dobry jest także sport siłowy, uprawiany pod okiem doświadczonego trenera w siłowni. Jeśli ktoś cierpi na nadciśnienie tętnicze, powinien decydować się na dynamiczne dyscypliny sportowe, podczas których poruszają się duże grupy mięśni. Należą do nich: szybkie chodzenie, jogging, pływanie kajakiem, chodzenie po górach i gra w golfa. Pływanie nie jest dobre, gdyż nie obniża ciśnienia krwi. Przeciwwskazaniem jest podnoszenie ciężarów, zapasy, boks, kręgle i sporty siłowe z dziedziny lekkiej atletyki.

Chorzy na serce powinni uprawiać sport wyłącznie w porozumieniu z lekarzem. Mogą oni też nawiązać kontakt z którymś z ośrodków rehabilitacji Towarzystwa Przyjaciół Serca i Życia.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uzyskaj 5% rabatu na zakupy w naszym sklepie

Dla osób, które utworzą konto w naszym sklepie proponujemy rabat na wszystkie produkty.
Udanych zakupów !

zarejestruj konto